Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırmızı bültenle aranmak ne demektir?

4,062
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kırmızı bültenle aranmak ne demektir?

Kırmızı bülten, Interpol'ün diğer bültenlerinden farklı olarak uluslararası yakalama müzekkeresidir. Örnek vermek gerekirse, Türkiye'de aranan bir kişinin herhangi bir istihbarat yolu ile yurtdışında olduğu öğrenilirse, özellikle belli bir ülkede olduğuna dair bilgi varsa bununla ilgili uluslararası arama yakalama müzekkeresi çıkarılır. Bunun için de Interpol Genel Sekreterliği'nden tüm üye ülkelere bildiri yapılır.

Her üye ülke diğer ülkenin kırmızı bültenine kendi ulusal veri tabanını aktarmakla yükümlü değildir. Burada karışılıklılık ilkesi çalıştırılır. Türkiye'nin ülke içinde bir suçtan dolayı kırmızı bültenle aradığı kişi Almanya tarafından dikkate alınmıyor, aranan kişi Almanya topraklarına rahatlıkla girip çıkabiliyorsa, o zaman Türk Interpol'ü de Almanya'nın yaptığı bir kırmızı bülten aramasını Türkiye'de işleme almaz. Bununla ilgili esas yetkili kurum ise aslen Emniyet Teşkilatı değil, Adalet Bakanlığı'dır.

Yurtdışında kırmızı bülten ile aramayı aslında Emniyet Teşkilatı yapmaz, sadece teknik hizmetini verir. Son kararı mahkemeler verir. Çünkü bu bir yakalama müzekkeresidir ve yakalama kararını polis değil, mahkeme verebilir.

İnsanların genel olarak bildiği sadece kırmızı bültendir ancak bunun haricinde pek çok bülten daha vardır.

Sarı bülten kayıp şahıslarla ilgilidir. Örneğin, çocuğunuz yurtdışına okumaya gitti ve siz ondan uzun süredir haber alamıyorsanız, Türk Interpol'ü bunun için bir sarı bülten çıkarır.

Siyah bülten ise, bulunan cesetler için çıkarılır. Bulunan cesedin yabancı olduğuna kanaat getirilmişse, hangi ülkeye ait olduğunu tespit edebilmek için ülkelerin DNA veritabanından faydalanarak siyah bülten çıkarılır.

Kırmızı bülten uluslararası arama-yakalama müzekkeresidir. Her bir kırmızı bülten talebi ile ilgili Adalet Bakanlığı tek tek çalışma yapar. Bunun için karşılıklı ilkesine, suçun türüne, siyasi mi insan hakları ile ilgili olup olmadığına bakılır.

Vatandaşların özellikle, kırmızı bülten ile arananlar listesinde olan terör örgütü üyelerinin yakalanmaması ile ilgili soruları oluyor. Bu, her ülkenin kendi egemenlik hakları içerisinde verdiği bir karardır. Bu kararda Interpol'ün etkisi yoktur. Interpol kendi ülkesinin yargı sürecine göre hareket eder.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat