Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırmızı Başlıklı Kız nasıl bir masal?

842
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kırmızı Başlıklı Kız nasıl bir masal?

Bir zamanlar küçük bir kız varmış. Annesi ona üzerinde kırmızı başlığı olan bir pelerin almış. Kız bu pelerini çok seviyormuş ve nereye gitse onu giyiyor, başlığını da başına geçiriyormuş. Bu yüzden herkes ona Kırmızı Başlıklı Kız demeye başlamış. Bir gün annesi, Kırmızı Başlıklı Kız'dan ormanın içinde yaşayan hasta büyükannesine çörek götürmesini istemiş. Yoldan ayrılmamasını, tanımadıklarıyla konuşmamasını da sıkı sıkıya tembih etmiş. 

Kırmızı Başlıklı Kız ormanda biraz ilerledikten sonra çalıların arasından hain kurt çıkmış. Küçük kız korkusundan az kalsın elindeki sepeti düşürüyormuş. Fakat kurt ona dostça yaklaşarak halini hatırını sorarak güvenini kazanmış. Ardından da, "Nereye böyle güzel kız" diye sormuş. "Büyükanneme gidiyorum," demiş Kırmızı Başlıklı Kız. "Ormanının sonundaki evde oturur. Bu aralar sağlığı pek iyi değil ben de ona çörek götürüyorum." 

Kurt hemen oracıkta kızı yemeği düşünmüş ama yakınlarda oduncunun dolaştığını bildiğinden, buna cesaret edememiş. Dost gibi görünmeyi sürdürerek, "Ben bir koşu gidip, büyükannene senin yolda olduğunu haber vereyim. Çöreğin yanında içmesi için çay da hazırlayayım. Sen de bu arada büyükannen için çiçek toplarsan daha mutlu olur" demiş. 

Kırmızı Başlıklı Kız, çiçek toplayarak yolda ağır ağır ilerlerken, kurt kestirmeden Büyükanne'nin evine varmış, kapıyı çalmış. "Kim o" diye seslenmiş içeriden yaşlı kadın. Kurt sesini değiştirerek, "Benim, Kırmızı Başlıklı Kız," demiş. "Sana çörek getirdim." Büyükannenin, "Kapı açık güzelim," demesiyle hemen içeri dalmış ve yaşlı kadını çiğnemeden bir lokmada yutuvermiş. 

Biraz sonra Kırmızı Başlıklı Kız da gelmiş ve büyükannesinin kapısını çalmış. "Kim o" diye seslenmiş kurt sesini incelterek. "Benim, Kırmızı Başlıklı Kız." "Kapı açık güzelim," diye seslenmiş kurt. "İçeri girebilirsin." Kırmızı Başlıklı Kız bir an için tereddüt etmiş. "Büyükannemin sesi ne kadar da garip böyle" diye düşünmüş. Sonra hasta olduğu aklına gelmiş ve içeri girmiş.

Kurt, Büyükanne'nin geceliğini giymiş, onun başlığını ve gözlüğünü takmış yatakta yatıyormuş. Yorganı boğazına kadar çekmiş, içerisi karanlık olsun ve suratı fark edilmesin diye de perdeleri iyice kapatmış. "Elindekileri oraya bırak da yanıma gel canım," demiş kurt. Kırmızı Başlıklı Kız çöreği masanın üzerine koymuş, ama hemen kurdun yanına gitmemiş. Çünkü Büyükannesi tuhaf görünüyormuş, dayanamayıp sormuş. 

"Kolların neden bu kadar büyük Büyükanne" 
"Seni daha iyi kucaklayabilmek için" demiş kurt. 

"Kulakların neden büyük peki" 
"Seni daha iyi duyabilmek için," demiş kurt. 

"Gözlerin neden kocaman"
"Seni daha iyi görebilmek için," demiş kurt. 

"Peki dişlerin neden bu kadar sivri" 
"Seni daha iyi yiyebilmek için," demiş kurt ve yataktan fırladığı gibi Kırmızı Başlıklı Kız'ı da bir lokmada yutuvermiş. 

Sonra da karnı doyduğu için keyfi yerine gelmiş ve uykuya dalmış. 

Ne var ki kurt çok kötü horluyormuş. Evin önünden geçen oduncu horultularını duymuş. Büyükanne'ye kötü bir şey mi oldu acaba, diyerek kulübeden içeri girmiş. Girer girmez de orada neler olduğunu anlamış. Hemen elindeki baltayla kurdun karnını yarıp içinden Kırmızı Başlıklı Kız ile, büyükanneyi kurtarmış. Hep birlikte, Kırmızı Başlıklı Kız'ın getirdiği çörekleri afiyetle yemişler. 

400 - 450 yıllık çok eski bir Avrupa masalı olan Kırmızı Başlıklı Kız'ı bildiğimiz haliyle Grimm Kardeşler yazıya geçirmiştir. Bu masalın ana fikri tanımadığımız insanların sözlerine güvenilmemesi gerektiğidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat