Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırık nasıl bandajlanır?

37,033
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Kırık nasıl bandajlanır?

Bazı kırıkları bandajla tedavi ederiz. Örneğin kol kemiğimizin üst kısmındaki kırıkta verpo bandajlama yaparız. Bu bandajlamanın temel amacı kol kemiğimizi vücudumuza yaslamak ve iki planda, hem ön-arka hem yukarı-aşağı planda kolumuzu tespit etmektir. Böylelikle 4 hafta kaldıktan sonra çıkartır, egzersizle kırığın iyileşmesini sağlarız. 

Boksör kırığı dediğimiz bir başka kırık beşinci tarak kemiği kırığıdır. Sert bir yüzeye elimizle yumruk atarsak burası kırılabilir. Burada da 4. ve 5. parmaklar kapalı şekilde kalacak tarzda bandajlamayla 3 haftalık bir tutum yapılır. Daha sonrasında çıkartılarak egzersizle eklemin, parmaklarımızın rahat çalışmasını sağlarız. 

Bir başka kırık yine halk arasında çok bilinen köprücük kemiği kırıklarıdır. Burada da özellikle çocuklarda, genç hastalarda sekiz bandajı dediğimiz, köprücük kemiği kırık parçalarını uygun şekilde tutmak için hastanın kabadayı gibi duracak şekilde omuzlarından geçen, arka tarafta bir 8 yapan bandaj uygulaması yaparız. Böylelikle de köprücük kemiğini yaklaşık 4-5 haftalık bir sürede kaynatabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat