Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırık nasıl atellenir?

51,743
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Kırık nasıl atellenir?

Kırık bölgesini tespit etmek için kullandığımız yöntemlerden bir tanesi de atellemektir. Alçı malzemesini tek bir yüzeyde kullanarak yani sirküler tarzında uygulamadan, tek bir yüzey halinde uygulanan halidir. 

El bileği kırığında kırığımızın tespiti için gerekli mesafe parmak dip kısımlarıyla dirseğe kadar olan kısımdır. Burada hafif bir kırık olduğunu düşündüğümüz zaman atel uyguluyoruz. Atel uygulamadan önce yine alçıda yaptığımız gibi alçı çorabını geçiriyoruz. Bu alçı çorabı biraz da havalanmaya neden oluyor, hastamızı rahatlatıyor. Üstüne yüzde elli yüzde elli uyguladığımız alçı pamuğu var. 

Eklem bölgesinden geçerken yine üçte ikilik uygulamalar yapıyoruz ki çıkıntılı bölgelere geldiği zaman alçı rahatsız etmesin. Daha sonra, kişiye göre değişebilen uzunluklarda bazı materyeller hazırlayıp alçının bir tarafına bunu yerleştirip sargıyla elastik bandaj ya da normal gazlı bezle fazla sıkmadan sarıp bir süre uygun pozisyonda, örneğin el bileği için hafif yukarı kıracak şekilde tutarak atellemeyi yapıyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat