Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırık nasıl alçıya alınır?

75,177
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Kırık nasıl alçıya alınır?

Alçıya almadan önce kırığın tipi önemlidir. Yerine oturtmalı bir kırık mı vardır yoksa hafif bir çatlak mı mevcuttur, tespit ettikten sonra, kırık yerinden ayrılmış parçalı bir kırıksa yerine oturturuz. Ardından başka bir asistan tarafından kırık yerinde tutulurken, kırığın pek fazla oynatılmadan el bileği kırığından örnek verirsek bir alçı altı çorabı geçiririz. Bunun üstüne yüzde elli yüzde elli olarak pamuk sararız. Ve kırığı tespit edecek alçı materyali sarılırken eklem bölgesinden genelde yüzde iki geçiyoruz , pamuğu da pek fazla zarar vermemek için öyle yapıyoruz. 

Eklem bölgesi daha çıkıntılı olduğundan (kırığın bu bölgede olduğu düşünülürse) dirsek bölgesine kadar birkaç kat geçiyoruz. Sonra alçımız donana kadar kırık parçaları kaymasın diye kırık uygun pozisyonda tutuluyor. Uygun pozisyonda alçı materyalimizi tutuyoruz. Genelde el bileği kırıklarında yaptığımız üç nokta basışı vardır, bu şekilde tutup donmasını bekliyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat