Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırığı alçıya alınan kişi nelere dikkat etmeli?

95,339
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Kırığı alçıya alınan kişi nelere dikkat etmeli?
Kırığınız bir doktor tarafından alçıya alındığı zaman birtakım şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. En önemlisi ilk 2 gündür. İlk 2 gün kırığın kanama zamanıdır. Bu dönemde kanama olacağı için alçı içinde oluşan basınç biraz daha artacaktır. Bunun önüne geçmek, dolaşımınızın sağlanabilmesi içinse özellikle ilk 2 gün, örneğin el bileği kırığında 1 yada 2 tane yastığın üstüne koyup hidrostatik basınç etkisiyle sıvının - kanın kalbe kolay gelmesi sağlanır. 

Kırık tedavisinde alçının yapım materyali de önemlidir. Örneğin normal boz alçı dediğimiz alçıdan yapılmışsa bu alçıları özellikle sudan uzak tutmanız gerekiyor. Bir diğeri yine boz alçıdan yapılmışsa kışları en az 2 gün üstünü kapatmamanız gerekir. Çünkü alçı donsa bile tamamen kurumayacağı için ilk 2 - 3 gün içinde kırılabilir. 

Eğer alçınız normal, sentetik alçılardan yapılmışsa o zaman yine yukarıda tutmanız gerekiyor ama sudan çok da uzak tutmanızın gereği yoktur. Fakat onların iç malzemeleri de ıslanıp kurumayı engelleyeceği için cildinizde birtakım bozulmalara yol açabilir. Bu nedenle bu alçıları da sürekli sudan uzak tutarsanız iyi olur. 
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat