Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kireçlenme nedenleri nelerdir?

7,496
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kireçlenme nedenleri nelerdir?

Kireçlenmenin en büyük nedeni sabit pozisyonda oturmak, hareketsiz yaşamdır. Son yapılan araştırmalarda 30- 40 yaş arasındaki kişilerde boyun, bel ve omurga bölgelerinde kireçlenme oranında artış görülmektedir. 

Kireçlenmenin en büyük nedenlerinden biri de, omurgaya, kalçaya, dize binen yükün fazla olmasıdır. Yani ağırlıklarla çalışılan sporlar, ağır sporlar kireçlenmenin artışına sebep olmaktadır. 

20 yaşına kadar oluşan kas iskelet sisteminin gelişiminde belli elektrolit düzeyler, belli metabolik düzeyler çok önemlidir. Bu düzeylerde aşırı düzeydeki vitamin, kalsiyum, magnezyum gibi ilaçların, A ve D vitami kullanımı erken yaşta kireçlenmeye neden olmaktadır. 

Yapılan kalça protezi ve diz protezi ameliyatlarının çoğunun sebebi kireçlenmedir. Kemik erimesinin, kalça protezleri ve diz protezlerinin sebep olduğu sanılmaktadır. Fakat kemik erimesi ilaçlarını fazla kullanan kişilerde kireçlenme artışıyla beraber kalça protezlerine ihtiyaç da artmaktadır. 

Bu sebeple, gereksiz ilaç ve vitamin kullanılmamalı, hareketsiz yaşamdan kaçınılmalı, ağır sporlardan ve yük bindiren hareketlerden mutlaka kaçınılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat