Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kinaye nedir?

3,348
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kinaye nedir?

Bir sözün hem gerçek hem de mecaz anlamı anlaşılacak biçimde kullanılmasına kinaye denir. Fakat kinayede sözün mecaz anlamı daha ön plandadır ve kastedilen de mecaz anlamdır. 


Deyimlerin ve atasözlerinin çoğunda kinaye vardır. Mesela "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz." atasözünde kinaye vardır. Burada kastedilen dumanın ateşin olduğu yerden çıktığı değil, mecaz anlamda  "bir olay ya da durumla ilgili bir belirti varsa bunun, o olayın ya da durumun gerçekleştiğine dair bir işaret olduğu" anlatılmak istenmiştir. 

Kinaye söz sanatı için başka bir örnek verelim: Bulamadım dünyada gönüle mekan Nerde  bir gül biterse etrafı diken. Bu dizelerde gül ve diken sözcüklerinde kinaye vardır. Çünkü bu sözcüklerin bu dizelerde hem gerçek hem mecaz anlamı düşünülebilmektedir. Dizelerde gül sözcüğü ile mecaz anlamda iyilik, güzellik; diken sözcüğüyle ise kötülük kastedilmiştir

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat