Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimlere pasaport verilmez?

46,971
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Kimlere pasaport verilmez?

Her Türk vatandaşı doğumundan itibaren seyahat etme ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportu alma hakkında sahiptir. Ancak yurtdışına çıkış yasağı olan kişiler bu haktan yararlanamaz. Yurtdışı çıkış yasakları mahkemeler tarafından konulur ve kolluk güçlerince uygulanır. Yurtdışı çıkış yasakları genellikle tutuksuz yargılanan kişilere uygulanır.

Haklarında yurtdışına çıkış yasağı/b> olan kişiler bu yasak mahkemece kaldırılmadığı sürece pasaport talebinde bulunamaz, bulunsa bile pasaport alamaz. Eğer yurtdışına çıkış yasağı pasaport aldıktan sonra konulmuş ise kişi sınır kapılarında güvenlik görevlileri tarafından geri çevrilir ve yurtdışına gidemez.

Ayrıca mahkemelerce haklarında arama ve yakalama kararı çıkarılan kişiler de pasaport alamaz. Bu kişiler pasaport başvurusu yaptığı polis biriminde gözlem altına alınır.

Ayrıca tutuklu ya da hükümlü olarak cezaevinde tutulan kişiler de burada bulundukları süre boyunca Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu alamaz.

Mahkemeler çocuklarının velayetiyle ilgili belirsizlikler olan boşanma davalarında da çocuğun yurtdışına götürülmesini engellemek için çocuğa yurtdışına çıkış yasağı koyabilir. Bu durumda anne ya da babası çocuk ya da çocuklar için pasaport çıkaramaz.

Bu arada pasaport almayla ilgili yanlış bilinen bazı noktalar da var. Örneğin akli dengesi yerinde olmayan kişilere pasaport verilmeyeceği sanılır. Hiçbir sağlık sorunu kişinin pasaport almasına engel değildir. Ancak akli sorunları kişilerin pasaport alma prosedürleri farklıdır. Yoğun bakımda komada yatan kişiler için bile pasaport çıkarılabilir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat