Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimlerde sınav sonrası stres daha çok görülür?

150
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimlerde sınav sonrası stres daha çok görülür?

Bu sorunun cevabı kişinin bilinçaltında yatmaktadır, özellikle 0-7 ve 7-14 yaşları arasında o öğrencinin içerisinde büyüdüğü aile yapısı, arkadaşlar, okul sistemi, öğretmenlerin yaklaşımı, öğrencinin yetiştirilme tarzı, ondan beklentilerin ifade şekli çok kritik rol oynayabilmektedir. 


Aslında stres bilinçsizce verilen bir vücut tepkisidir, kimse bilinçli olarak strese girmez. Strese bilinçsiz olarak girilse de stresten bilinçli olarak çıkmak mümkündür. Yaşamda karşılaştığımız ve bizde istemediğimiz fizyolojik ya da psikolojik sonuçlar ortaya çıkartan her durumun kaynağında, bilinçaltı kayıtlarımızın yaşadığımız her ana biz farkında dahi olmadan etki edebilmesi yatmaktadır. 

"Başarılı olmak zordur" ya da "sen beceriksizsin" benzeri kayıtları çok küçük yaşlarda zihnine işlenmiş bir çocuk, sınavlarda zorluk çekebilir, çünkü çekirdek inancı bu yöndedir, sonrasında da stres içerisine girebilir. 

Ya da yine ebeveyn baskısı sınav sonrası stresin sebeplerinden olarak bu tip bir ailede yaşayan çocukları diğerlerinden daha çok etkileyebilir, maddi kaynakların yetersiz olabildiği ailelerde bu durum çocuk üzerinde başarı baskısı oluşturarak çocukta başarı stresine yol açabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat