Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimlerde kansere yakalanma riski daha yüksektir?

2,013
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimlerde kansere yakalanma riski daha yüksektir?

Kansere yakalanma riski fazla olan kişileri birkaç başlık altında toplayabiliriz. Bunların en önemlisi genetik faktörlerle geçen kanser türleridir ki bunlar; meme kanseri, kalın bağırsak diğer sindirim sistemi kanserleri olarak sayılabilir.

Genetik olarak meydana gelen kanser 1. derece akraba ailelerinde bulunan kanser olarak bilinir ve bunlara kanser aileleri denir. Yüksek risk grubunu taşıyan kanser türleri genetik olarak ortaya çıkan kanserlerdir.

Risk faktörlerini taşıyan grupta kansere yol açan zeminin hazırlanması durumu yaşanır. Buna örnek olarak doğum yapmamış, 40 yaşın üstünde olan ya da hiç emzirmeyen kişilerde meme kanseri riskinin görülmesi gösterilebilir. Risk grupları arasında yer alan beslenme ve çevresel faktörlerden beslenmede alkol, diyabetik olmak kansere yakalanma riski açısından yüksektir.

Aşırı alkol kullanımı karaciğer ve pankreas kanserlerine neden olabilir. Aynı şekilde tütün ürünleri akciğer kanserine neden olan etmenler arasındadır.

Sindirim sistemi bozuklukları kansere yakalanma riski açısından önem taşır. Kabız kalmak, 8 - 10 gün aralığıyla tuvalete çıkma durumlarında atılması gereken toksit maddelerin bağırsak duvarına fazla temas etmeleri halinde yüksek risk grubunu oluşturur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat