Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler oturarak namaz kılabilir?

6,395
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler oturarak namaz kılabilir?

Dinde zorluğun bazı aşamaları vardır. Kur-an?ı Kerim bu konuyla ilgili iniş sırasına göre art arda  3 ayet bulunmaktadır. 

Bu ayetlerden ilki "Allah'tan gerektiği kadar korkun." ayetidir. Bundan sonraki ayet Bakara suresinde geçen "Allah kimseye gücünün ötesinde güç yüklemez." ayetidir.  3. ayet ise "Allah'tan gücünüz neye yetiyor ise onunla korkun." ayetidir. 

Oturarak namaz kılma güç yetirme ile ilgili bir durumdur. Allah'a boyun eğmeniz takatiniz ile ilgilidir. Namaz kılarken ayakta durma pozisyonuna kıyam denir. Kıyam, namazın en önemli farzlarındandır. Namazın en önemli farzını yerine getirmeniz sağlığınız el veriyorsa yapmanız gereken bir durumdur ancak sağlığınız el vermiyorsa oturarak namaz kılabilirsiniz.

Bir yere dayanarak namaz kılıyorsanız namazınız kıyamla başlamalıdır. Hiçbir şekilde ayakta duramıyorsanız sandalye üzerinde oturabilirsiniz. 

Hastalık ya da bir özür durumu söz konusuysa ayakta duruş ayarlanabilir. Örneğin oturulduğu zaman kan ya da idrar sızıntısı olacakta bütün namaz ayakta kılınabilir. 

Namaz kılmanın şekli sabit olmakla birlikte kişinin sağlığı ve gücüne göre değişiklik gösterebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat