Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler normal doğum yapmamalı?

3,246
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler normal doğum yapmamalı?

Doktorlar, anne adayını daha hamile kalmadan görmek ister. Çünkü bu dönemde gebelik süresince yaşayabileceği sıkıntıları önceden saptayıp, gerekirse bu problemleri çözdükten sonra sağlıklı bir gebeliğe izin vermek, sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelme olasılığını artırmaktadır. Bunun da en güzel yolu, kadınların jinekolojik muayenelerini yılda bir kez gerçekleştirmeleridir. 


Eğer gebelik planlıyorlarsa da bunu doktorları ile paylaşmalarıdır. Gebe kalmak istediklerini doktorları ile paylaştıkları zaman korunmayı bırakmadan muayene olup gerekli testleri yaptırmış bir şekilde gebeliğe başlanması en sağlıklı olandır. Bu şekilde normal doğum şansının az olduğu gebeleri de ayırt etme şansımız olmaktadır. Hatta öyle ki gebe kalmasının bile riskli olduğu, bazı kalp hastalıkları, kronik hastalıklar gibi durumları önceden saptayabiliyoruz. 

Yine gebelik olduktan sonra, gebelik takipleri süresince riskli bir gebelik varsa normal doğum şansının ne kadar olduğu doktorunuz tarafından size söylenecektir. 

Ameliyat gerektirecek, yani anne ve bebeğin sağlığının normal genital kanalda tehlikeye gireceğini düşündüğümüz durumları sayarsak; 
- Bebeğin pozisyonu 
- Önceden cerrahi geçirilmiş olması 
- Annede gebelik zehirlenmesi olması 
- Annede tansiyon probleminin olması 

Bu gibi durumlarda ya da bebeğin eşinin doğum kanalını kapatacak şekilde yerleşmesi benzeri durumlarda sezaryen tercih edilmektedir. Yine bir o kadar önemli durum da kadının buna hazır olmamasıdır. Örneğin vajinismus hastalarında tam bir bilinçlenme sağlanmadan gebelik oluşmuşsa, normal doğum zor seyredebilir. Bu nedenle öncesinde çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat