Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler iğne ile doğum kontrolünü tercih edebilir?

30,480
kez izlendi
Puan: 4.36 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler iğne ile doğum kontrolünü tercih edebilir?

Aylık iğneleri kullanmadan önce doktor kontrolü şarttır. progesteron hormonunu kullanması sakıncalı kişilerin bu hormonu kullanmamaları gerekir. Bunun saptanması için doktor muayenesi şarttır. Aşırı kilo, tüylenme, adet düzensizliği yaşayanlar, nedeni belirsiz jinekolojik sorunları olanlar için bu hormonun kullanılması sakıncalıdır. 


Doğum kontrol iğneleri kullanımı kesildikten sonra tekrar düzenli adetlerin başlaması bazen zaman alabilir. Bu yan etkiler sınıfına sokulabilir. Bu her bünyede farklı olmakla birlikte bazen 6 aya yakın bir süre içinde de tekrar düzenli adetin başlaması söz konusu olabilir. Bu da sık rastlanmaz. Genelde 2-3 ay içinde düzenli adetin başlaması ise normaldir.

Östrojen hormonuna bağlı sorun yaşayan pek çok kadında da aylık iğneler sadece progesteron hormonu içerdiği için tam tersi bir tercih nedeni olabilir. Çünkü progesteron hormonu östrojen hormonunun bazı yan etkilerine sahiptir. Örneğin şeker hastalarında, meme hastalığı olan kişilerde, pıhtılaşma bozukluğu, miyomu olanlarda, karaciğer hastalığı olan kişilerde tercih edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat