Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler iflas isteyebilir?

4,241
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler iflas isteyebilir?

Türk Ticaret Kanunu'na göre tacirler, tacir olarak kabul edilenler ve tacir olmadıkları halde tacirlere özgü kurallara tabi olan gerçek ve tüzel kişiler hakkında iflas istenebilir. 

İflası şirketin kendisi ya da alacaklılar isteyebilir. Bunun için, genel iflas isteme ve doğrudan doğruya iflas isteme olarak uygulanan iki yöntem vardır. Genel iflas isteme talebinde alacaklı, icra dairesine giderek iflas yoluyla takip talebinde bulunur. Borçluya ya da borçlu şirkete iflas ödeme emri yollanır ve 7 günlük süre verilir. 7 gün içinde borçlu, borcunu ödeyip iflastan kurtulabilir ya da itiraz edebilir. Borçlu iflas ödeme emrine itiraz ederse alacaklı ticaret mahkemesine giderek itirazın kaldırılmasını ister ve borçlunun iflasını talep eden bir dava açar. 

Borçlu iflas ödeme emrine itiraz etmezse takip kesinleşir ve 1 yıl içinde alacaklı ticaret mahkemesinde iflas talebi ile dava açar. Ticaret mahkemesi bu davada borçlunun iflasına karar verir. 

Doğrudan doğruya iflas isteme talebi, icra mahkemesine gitmeden doğrudan ticaret mahkemesine yapılan iflas isteme talebidir. Borçlunun borcunu ödeyemeyeceği açık bir şekilde anlaşılıyorsa kanıtları ile birlikte ticaret mahkemesinde doğrudan doğruya iflas isteme davası açılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat