Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler hipertansiyona yatkındır?

1,544
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler hipertansiyona yatkındır?

Hipertansiyon yüksek basınç demektir. Atardamarların içinde basınç duvarlara tazyik ile vurur. Zaman içinde damar duvarları bundan zarar görür. 

Genetik olarak ailesinde; annesinde, babasında, teyze, hala, amca gibi birinci ve ikinci derece akrabalarında yüksek tansiyon olan kişiler yüksek tansiyona yatkındır. Bu kişilerde yüksek tansiyon belirli bir yaştan sonra, özellikle 30'larından sonra ortaya çıkar. Ancak yüksek tansiyon ikincil olarak, aileden genetik olarak geçmemiş insanlarda böbrek hastalıkları nedeniyle oluşur. 

Böbrek hastalıkları, böbrek hasarları, böbrek damar hastalıkları gibi sorunlar kişide yüksek tansiyon sorunları görülebilir. Hatta tansiyon bu hastalıklar için önemli bir belirtidir. O zaman tansiyonu görüp, biz, ikinci bir hastalık var mı, onu araştırmamız gerekir.

Endokrin yüksek tansiyonlar vardır. Toplumda guatr olarak bilinen tiroit hastalıkları çok yaygındır ve bu hastalıklar yüksek tansiyona yol açabilir. Özellikle tiroit bezi çok fazla çalışan kişilerde yüksek tansiyon daha fazla görülür. Bu nedenle özellikle genç erişkin çağında bize tansiyon şikayeti ile gelen kişilerde tüm incelemelerin yapılması gerekir. Çünkü ortadan kaldırılabilecek bir sebep var ise, bu hasta bundan yüzde 100 fayda görecektir. 

Tabii ki ailevi yüksek tansiyonu tedavi ettiğimiz takdirde insanlar bundan fayda görüyorlar. 

Kilolu hastalar, şeker hastaları, kan yağları yüksek olan hastalar, çok hareketsiz ve spor yapmayan kişiler, çok fazla alkol tüketenler hipertansiyona yatkındır. Buna ek olarak ailevi bir kök varsa, bu kişilerin hipertansiyon hastalığına yakalanmaması mümkün bile değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat