Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimler doğal östrojen içeren besinler tüketebilir?

5,210
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimler doğal östrojen içeren besinler tüketebilir?

Östrojen hormonu kadınların adet döngülerinde önemli bir rol oynayan steroid hormondur. Bu hormon hem kadında hem de erkekte bulunmakla beraber üreme çağında ki kadınlardaki oranı çok daha yüksektir. Östrojen hormonu kadınlarda göğüslerin gelişimini sağlar ve kadınların adet döngüsüyle yakından ilişkili olan endometriumun kalınlaşmasını sağlar.

Östrojen hormonun eksikliğinde kadınlar erken menopoza girer ki bu kadınlarda birtakım psikolojik problemlerin oluşmasına neden olur. Östrojenin yokluğunda meme başlarında küçülme, vajinada kuruma ve bundan dolayı ciltte kırışmalar, saçlarda dökülme görülmektedir.
Adet gören her bayanın östrojen alımına dikkat etmesi gerekmektedir. 

Menopoz döneminde de östrojen hormon seviyesi düşer. Östrojenin eksikliği saç dökülmesine, ciltte kırışıklığa, cinsel ilişki sırasında ağrıya, göğüslerde küçülmeye, vajinada kuruluğa, cinsel ilişkiden zevk almamaya ve cinsel isteksizliğe yol açar. Östrojen eksikliği kadını erken menapoza sokar. 

Terleme, sıcak basması ile psikolojik sorunlar yaşanır. Östrojen hormonu hem erkekte, hemde kadınlarda bulunur. Üreme yaşındaki kadınlarda, östrojen hormonu seviyesi en üst düzeydedir. Çuha çiçeği, maydanoz, anason, kızıldereli otu, soya fasülyesi, civan perçemi, adaçayı ve nane östrojen içeren bitkilerdir. Bu doğal östrojen içeren besinlerin alımı özellikle bayanlar icin östrojen seviyesinin artmasında çok yardımcı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat