Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

KEP nedir?

6,617
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

KEP nedir?

KEP, diğer adı ile Kayıtlı Elektronik Posta sistemi halk arasında daha yaygın olarak bilinen ismi ile elektronik tebligat olarak isimlendirilebilir. Kayıtlı Elektronik Posta, göndericisinin ve alıcısının hukuki olarak geçerli olduğu, aynı zamanda hukuki bir süreç içerisinde gönderilen mesajın delil olarak kullanılabildiği bir elektronik haberleşme sistemidir. Güvenli e-posta hizmeti KEP'te gönderen, alıcı, zaman ve içerik bilgileri değiştirilemediğinden hukuki geçerliliği vardır ve delil olarak kullanılabilir.

Bu sistem BTK tarafından düzenlenmiş ve şu an KEP servis sağlayıcıları tarafından müşterilerine sunulan bir düzenlemedir. Bu sistem çerçevesinde göndericinin iletmiş olduğu iletiyi hangi tarihte gönderdiği, iletinin içerisinin bir hukuki süreç içerisinde delil teşkil etmesi ve 20 yıl boyunca bu sistem içerisinde güvenli ortamda saklandığı bir elektronik iletişim aracıdır. 

Türk Ticaret Kanunu'ndaki düzenlemeler ile KEP'in kullanılması hukuki olarak zorunlu hale gelmiştir. Aynı zamanda EPDK'nın bazı düzenlemeleri sonucu şirketlerin kayıtlı elektronik posta adresine sahip olması zorunludur. 

Elektronik ticaret yapan tüm şirketlerin 30 Kasım 2015 tarihine kadar KEP hizmetini kullanmaya başlaması gerekiyor. Kayıtlı Elektronik Posta adresine sahip olmak için bir KEP servis sağlayıcıdan bu hizmeti almak mümkündür. KEP hizmeti kullanmanın ön şartı mükellefin mutlaka bir elektronik imza sahibi olmasıdır. Elektronik imza da aynı şirketler tarafından temin edilebilir ve KEP hizmeti aktive edilebilir. 

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat