Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kentsel dönüşümde 2/3 bina yenileme kararı nasıl işletilir?

3,488
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kentsel dönüşümde 2/3 bina yenileme kararı nasıl işletilir?

6306 sayılı "afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi" hakkındaki kanun gereği riskli yapı tespiti yapılmış ve sonrasında kesinleşmiş taşınmazlarla ilgili olarak uygulama toplantısına gönderilmiş olan resmi tebligata rağmen katılmayan veya katıldığı halde toplantıda alınan kararlara iştirak etmeyen hak sahipleri için uygulama yönetmeliğinin 15 maddesine göre alınan kararlar noter vasıtasıyla tebliğ edilir.

Noter vasıtasıyla yapılacak tebliğde, gönderilecek ihtarnamede olması gereken belgeler:
a) Bina ortak karar protokolü
b) 2/3'ün imzaladığı yeniden inşa ile ilgili sözleşme örnekleri
c) Yeniden yapıma dair sözleşme ekleri. Örneğin; kat planı, vaziyet planı, brüt ? net metrekareleri gösterir proje, vekaletname örneği
d) SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme kuruluşu raporu

Belgeler eksiksiz gönderilmelidir. Bu sağlanamazsa yapılacak arsa payı satışın iptali söz konusu olabilir.

1/3'ünde yer alan hak sahibine tebliğden itibaren 15 gün süre içinde uygulama toplantısında alınan kararlara iştirak edilmesi bir kez daha istenecektir.

Aksi takdirde verilecek 15 günlük süreden sonra bakanlık tarafından belirlenecek rayiç değer üzerinden arsa paylarının o taşınmazda bulunan diğer hak sahiplerine açık artırma suretiyle satılacağı,
satın alan olmadığı takdirde, arsa paylarının bakanlıkça bedeli ödenmek suretiyle Hazine adına satın alınacağı noter vasıtasıyla bildirilecektir.

Bu sayede 2/3 çoğunluğa sahip hak sahiplerinin uygulama toplantılarında aldıkları kararların icrası için büyük bir merhale daha atlatılmış olacaktır.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat