Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemiklerin zayıflamasına neden olan besinler hangileridir?

3,219
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kemiklerin zayıflamasına neden olan besinler hangileridir?

Kemik sağlığı için D vitamini, kalsiyum ve protein almak son derece önemlidir. Kalsiyum kaynakları olan süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler mutlaka beslenme içinde yerini almalıdır.

Yumurta sarısı, balık ve balık yağı, D vitamini ile zenginleştirilmiş sütler, meyve suları ve kahvaltılık gevrekler beslenmeye dahil edilmelidir. Proteinin az ya da fazla alımı kemikler için risk oluşturur. Bu nedenle yeterli miktarda protein almak gerekir. Günde kilo başına 1 gr protein alımı yeterlidir. Kuru baklagiller, tahıllar, sebzeler ve meyveler kemiklerin sağlam olması adına önemlidir.

Fazla şeker tüketimi kalsiyum, magnezyum ve çinkonun vücuttaki emilimini azaltmaktadır. Bu nedenler yüksek şekerli besinler tüketmemek gerekir. Alkol, idrarla kalsiyum atımını arttıracağı için alkol tüketirken dikkat etmek gerekir. Tuz ve kafein de kalsiyum miktarını azaltır.

Kemik sağlığımız için yeterli kalsiyum, D vitamini, protein, A vitamini, C vitamini almak son derece önemlidir. Bu maddelerin atımını arttıran besinler tüketmemek gerekir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat