Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemik erimesinde ilaç tedavisi şart mıdır?

11,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kemik erimesinde ilaç tedavisi şart mıdır?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi kemik erimesinde de ilaç tedavisi gerçekten gerekliyse uygulanmalıdır. Yanlış uygulanan kemik erimesi ilaçları, kemik kalitesinin bozulmasına, kırıklara ve artmış kireçlenme sorunlarına yol açar. 

Geçmişte gelişigüzel bir şekilde, doktor tavsiyesi olmadan kullanılan suda eriyen kalsiyumlar ve kemik erimesi ilaçlarının belirli bir süre, özellikle 5 yıllık kullanımdan sonra kemik kalitesinin bozulmasına yol açtığı saptanmıştır.

Kemik erimesi için yanlış ilaç kullanımı ve takviye alımının sonuçları
- Çene ve eklem bozuklukları
- Diş kökü bozuklukları
- Kalça ve omurga bölgesinde ağrı ve kırıklar

Bilimsel araştırmalar sonucunda kemik erimesi ilaçlarının gelişigüzel kullanılmasının hiç kullanılmamasından daha olumsuz sonuçlara yol açtığı ortaya çıkmıştır. Böylelikle kemik erimesinde mutlaka ilaç kullanılması şart değildir.

Eğer kemik yapımında bir azalma var ise veya kemik yıkımında bir artma söz konusu ise, yani kemik yapım ve yıkım döngüsünde bozulma, oranda sorun varsa ise kemik erimesi ilaçları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

Kemik yapımı ve yıkımı normal ise, kemik yoğunluğu az olsa bile ilaç kullanımı son derece sakıncalıdır. Bu durumda kas ve kemik direncini artırmak için fizik tedavide kullanılan manyetik alan tedavisi (magnetoterapi) gibi tedaviler, özel egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler ile kas ve kemik dayanıklığını artırabilirsiniz.

Önemli olan kemiğin yoğunluğunu kaliteli bir şekilde artırmaktır. Yoksa, kalitesi bozuk bir kemiğin yoğunluğunu artırmaya çalışmak, kişiye daha fazla zarar verecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat