Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemik erimesinde fizik tedavinin faydası olur mu?

8,466
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kemik erimesinde fizik tedavinin faydası olur mu?

Kişide kemik erimesi başlamışsa kas ve kemik yoğunluğunu artırmakla ilgili elektrik stimülasyonu gibi, magnetoterapi gibi kemiğin yoğunluğunun artmasına katkıda bulunan değişik fizik tedavi uygulamalarının faydası olmaktadır. 

Kişide bir kas problemi varsa kas içindeki olayı çözmek, kas kemiğe yapıştığı için kas ve kemik dolaşımını düzenlemek, kemiğe yeterince akım gitmesini sağlamak için fizik tedavi cihazları kullanılır.

Osteoporozda özellikle ağrılı bir bölge varsa, ağrının tedavisine yönelik elektroterapi cihazları işe yarar. 

Kemik erimesinde bazen omurga kırıkları veya kalça kırıkları oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan durumlar kalça protezi gerektiren durumlar ve omurgada da stabilizasyon adı verilen platin gerektiren kırıklardır. Bu durumlarda omurganın veya kalçanın çevresindeki kasları güçlendirici elektrik stimülasyonları, ultrason gibi doku içi dolaşımı artırıcı fizik tedavi cihazları, kırığın kaynamasını iyileştirici manyetik alan tedavisi (magnetoterapi) osteoporoz tedavisinde son derece başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. 

Osteoporozun tedavisinde en önemlisi kişinin 18-20 yaşına kadar belli bir yoğunluğu sağlaması, sonrasında ise yine kas ve kemik yoğunluğunu sürdürmeye yönelik egzersizlerine devam etmesi, sabit pozisyondan kaçınması ve dengeli, düzenli beslenme ile yaşamını sürdürmesi önemlidir. 

Osteoporozun fizik tedavi ve rehabilitasyon ile tedavisi

Kişinin kas ve kemik yapısında, iskelet yapısında bir bozukluk varsa, ağrısı varsa ve bir fonksiyon bozukluğu söz konusuysa fizik tedavi cihazlarını kombine şekilde kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat