Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemik erimesi nedir?

43,742
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Kemik erimesi nedir?

Osteoporoz, kemik yoğunluğunun azalması ile kemik kalitesinin azalması durumuna denir. Kemik erimesi sadece kemik yoğunluğunun azalması değil, kemik yapımının azalması ve kemik yıkımının artması ile de ilgilidir. Dolayısıyla kemik erimesini su dolu bir havuz düşünürsek, havuzun su oranının gitgide azalması gibi düşünebiliriz. Havuzdaki su miktarı azalınca, nasıl ki havuza gelen suyun azaldığı veya havuzda bir kaçak olduğu söz konusu ise, kemik erimesinde de kemik yapımı azalmış olabilir ya da kemik yıkımı artmış olabilir. Önemli olan havuzdaki suyun neden az olduğunu veya azaldığının doğru tespi  edilebilmesidir. Kemik yoğunluğu azaldığı zaman kemik yapımı mı azalmış yoksa kemik yıkımı mı artmış, bunu öğrenmeliyiz.

Kemik erimesi (osteoporoz) sorunu yaşamda çok önemlidir. Çünkü kemik yoğunluğu azaldığında kemiğin mukavemeti azalır.  Bu da travmalara karşı direncinin düşmesi anlamına gelir. En ufak bir travmada kırık gelişme ihtimali artar. Buna ek olarak kırık gelişen bölgede dolaşım da bozulacağından kişide ağrı olur. Bir kırık söz konusu ise kırıklar da çabuk iyileşmez. Ağrının oluşması ile özellikle sırt ve bel bölgesindeki omurlardaki kırıklar, osteoporoz kırıklar yükseklik azalması şeklinde olur ve tüm bunlar sırt ve bel ağrılarına yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat