Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemik erimesi neden olur?

104,447
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Kemik erimesi neden olur?

Kemik erimesi, yani osteoporoz yüzde 50 genetik özelliklerle, ailesel yapının yatkınlığı ile meydana gelir. Kalan yüzde 50'nin içerisinde ise çevresel faktörler dediğimiz beslenme bozuklukları, egzersiz eksikliği, sabit pozisyonda çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler vardır. 

Kemik erimesinin oluşmasında kas iskelet sisteminin maksimum geliştiği 18-20 yaşına kadar geçen zaman çok önemlidir. Dolayısıyla bu zamanı iyi kullanmak ileride kemik erimesine maruz kalmamak için önemlidir. 

Kemik erimesine karşı alınacak önlemler

Kemik erimesini engellemek için 18-20 yaşına kadar kişinin vücut yapısına uygun egzersiz yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli ve uzun süre sabit pozisyonda çalışılmamalı, bunlara ek olarak ağır programlı ağırlık kaldırma gibi çalışmalardan kaçınılmalıdır. 

Kemik erimesine karşı dikkat edin!
- Kişinin vücut yapısına uygun şekilde düzenlenecek egzersizler kişinin hem kas hem de kemik yapısının iyi gelişmesini sağlar. 
- Doğru beslenme kemikler için gerekli vitamin ve minerallerin alınması için önemlidir. 
- Sabit pozisyonda uzun süre kalmak, hareketsiz yaşam, uzun saatler bilgisayar başında oturma gibi durumlar da kemik ve kas yapısının gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğinden özellikle gençlerin günlük yaşantısına mümkün olduğunca hareketi katması, spor yapması gerekir. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çocuklar ve gençler masa başında ve elektronik cihazların başında çok uzun süreler harcıyor. Oysaki çocuklar ve gençler için atlamak, zıplamak kemik direncini artıracak hareketlerdir. Bu anlamda çocukların ve gençlerin hayatında mutlaka oyun bulunmalıdır. 

Kemik erimesi menopoza girdikten sonra meydana gelir ancak osteoporozun temelleri ne yazık ki 18-20 yaşlarında çoktan atılmıştır. Bu anlamda 18-20 yaşına kadar olan kazancımız ne kadar fazla ise sonrasındaki kaybımız da buna göre daha az olur. 

Tüm bu nedenlerden dolayı menopoz döneminden sonraki kemik erimesi tedavileri yerine 18-20 yaşına kadar yüksek kemik kitlesini sağlamak çok daha önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat