Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kemik erimesi nasıl teşhis edilir?

61,799
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Kemik erimesi nasıl teşhis edilir?

Osteoporoz (kemik erimesi) teşhisinde geçmişte yalnızca kemik yoğunluk ölçümleri kullanılıyordu. Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi ve laboratuvar olanaklarının artması ile beraber kemik yapım ve yıkım markerları dediğimiz kan ve idrar tahlilleri önem kazanmıştır.

Kemik yoğunluğu azalmış kişide kemik erimesinin tedavi edilmesinde kemik yoğunluğunun neden azaldığının iyi tespit edilmesi gerekir. Tedavinin başarısında bunun önemi büyüktür. Yani havuzdaki su az ancak neden az? Bunun sebebi belirlenemezse, doğru tedavi de verilemez.

Kemik yapımının azaldığını veya normal olduğunu gösteren belirteçler, yine kemik yıkımının artığını veya normal olduğunu gösteren belirteçler vardır. Kemik yapımı ile ilgili olanlar özellikle osteokalsin, prockolajen gibi maddelerdir ve bunlar kanda bakılırlar. Kandaki kemik yapımı ile ilgili belirteçlerin yanı sıra yıkım belirteçleri de vardır. Yıkım belirteçlerine ise idrarda bakılır. 24 saatlik idrarda bakılan özellikle hidroksiprolin, deoksipridinolin gibi maddeler de kemik yıkımını gösterir. 

Bu nedenle öncelikle biz ne yapıyoruz... Kişide osteroporoz olduğunu düşünüyorsak veya bir risk varsa, kemik erimesinin teşhis edilebilmesi için ilk olarak kemik yoğunluğuna bakılmalıdır. Kemik yoğunluğuna bakılan cihaz da önemlidir. 

Kemik ölçüm cihazları genellikle Amerikan toplumuna göre değerlendirme yapıyorsa, o toplumun genel kemik yoğunluğunu referans alıyorsa, bu durumda Türk toplumundan olan kişnin ölçümünde değerler düşük çıkacaktır. Aynı ölçümü Türk toplumunu referans alan bir cihazla yaptığımızda da Amerikan toplumundan olan kişinin kemik ölçüm değerleri ideal görünecektir. Dolayısıyla geçmişte yapılan en büyük yanlışlardan biri cihazların referans aldığı ölçülerin değerlendirilmemesidir. Çünkü kemik erimesi için kullanılan cihazlarda, ölçümün hangi cihazdan yapıldığı değerlendirilmemiştir.  Buradan alınan ölçümlerden yola çıkarak verilen kemik erimesi ilaçları artmış kireçlenmelere yol açmıştır. Bu da hastaları kalça ve diz protezlerine götürür. 

Tüm bu nedenlerle doğru kemik ölçüm cihazı ile bir kemik yoğunluk ölçümü yaptırmak gerekir. Bunun için de raporun altında "Türk toplumuna göre refere edilmiştir" veya "Amerikan toplumuna göre refere edilmiştir" şeklinde yazar. Bu nedenle kemik yoğunluk ölçümü yapılan cihazın Türk toplumuna göre refere edilmiş olması gerekir, gerçekçi bir sonuç için.

Sonuçlarda kemik yoğunluğu normal görünüyorsa, kişi risk faktörlerine göre takibe alınır. Fakat kemik yoğunluk ölçümünde kişinin yaşına göre bir düşüklük söz konusu ise o zaman kemik yapım ve yıkım markerlarına bakılır. Yapım ve yıkım markerlarındaki dengeye göre de tedavisi belirlenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat