Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Keloğlan ve Sihirli Tas masalının konusu nedir?

2,619
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Keloğlan ve Sihirli Tas masalının konusu nedir?

Türk kültüründe halkın otoriteden gülerek intikam almasına aracı olan figürlerin en önemlilerinden biri Keloğlan'dır. Fakir, saf ama iyi yürekli efsaneleşmiş bir kahramandır. Pek çok kişi tarafından hakkında hikâyeler uydurulması sebebiyle farklı karakterlere bürünebilmekte, bazen çok saf bazense cin fikirli olabilmektedir. Anonim bir kahraman olan Keloğlan'la ilgili günümüzde dahi özgün eserler yazılmaktadır. Ahmet Efe tarafından yazılan Keloğlan ve Sihirli Tas masalında açgözlü olması sebebiyle elindekini de yitiren bir keleş oğlanla karşılaşmaktayız. 

İhtiyar ve yoksul annesiyle birlikte yaşayan Keloğlan, bir gün balık tutmaya gitmiş. Yakaladığı balığın içinden altın bir tas çıkmış. Tası su ile doldurup, balığı yıkamak istediği zaman tastan su yerine altın aktığını görmüş. Bu duruma çok sevinmiş, hemen annesinin yanına koşup, olanları anlatmış.   

Keloğlan, sihirli tasa suları doldurmuş altın boşaltmış. Küpler dolusu altın biriktirmiş. Öyle ki, artık hükümdar bile onun yanında fakir sayılırmış. Keloğlan kendine saray yaptırmış, hizmetçiler tutmuş, canının istediğini yapmaya başlamış. Annesinin, gereksiz masraflar yapmaması için uyarmasını bile dinlememiş. "Nasıl olsa sihirli tas elimde, ne istersem yaparım," deyip durmuş.  

Çok para Keloğlan'ın gözünü boyamış, şımartmasına sebep olmuş. Har vurup harman savurduğu için parası tükenince, gene ırmağın kıyısına gitmiş. Tasa su doldurup altın boşaltmaya başlamış. Ama para hırsıyla öylesine büyülenmiş ki, kıyıda bir sürü altın biriktiği halde yeterli bulmamış, tası daha hırsla suya daldırıp durmuş. Bu sırada tas elinden kayıp suya düşmüş, onu tutayım derken Keloğlan da peşinden. Tas ırmağın akıntısında kaybolmuş gitmiş, yüzme bilmeyen Keloğlan canını zor kurtarmış. Kıyıya çıkınca bir de ne görsün, bütün biriktirdiği altınlar da hırsızlar tarafından çalınmamış mı. 

Ağlaya ağlaya annesinin yanına gidip başından geçenleri anlatmış. Annesi onu teselli etmiş, üzülmemesini söylemiş. "Emek vermeden kazandığın zenginlik yüzünden iyi huylarını kaybettin, hiç değilse artık kibir, hırs ve diğer kötü özelliklerinden arınıp, eskisi gibi temiz kalpli olursun," demiş. Keloğlan da annesine hak vermiş ve kaybolan tası bir daha aklına bile getirmemiş. Masalın ana fikri, açgözlülüğün, kendini beğenmenin kötü olduğudur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat