Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kazanlı ütüler ile normal ütüler arasındaki fark nedir?

23,541
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kazanlı ütüler ile normal ütüler arasındaki fark nedir?

Ütüler temel anlamda ikiye ayrılır. Bunlar; normal buharlı ütüler ve jenaratörlü ütü olarak bilinen buhar kazanlı ütülerdir.


Kazanlı ütüler ile normal ütüler arasındaki fark
Normal buharlı ütülerde, ütünün su haznesi doldurulur ve suyun ısınması beklenir. Su yüksek sıcaklıkta buhara dönüştürülerek ütü çalışır hale gelir. Buharlı ütülerin su haznesi kazanlı ütülere göre daha ufak olduğu için ütüye konulan su birkaç saniye içinde ısınır ve kullanıma hazır hale gelir. Ütünün tabanından çıkan buhar, kumaştaki kırışıklıkların açılmasını sağlar. Normal ütüler 210 grama kadar buhar verebilir. Bu da kırışıklıkları açmada yeterli ve etkili bir buhar gücüdür.

Buharlı ütüler hızlı bir şekilde kullanıma hazır olduğu için tek seferde hızlıca ütü yapılabilir. Örneğin, çalışan bir bayansanız buharlı ütünüzle sadece o gün güyeceğiniz gömleğinizi ütüleyip evden çıkabilirsiniz.

Buhar kazanlı ütülerse daha farklı bir prensiple çalışır. Kırışıklıkların normal ütülere göre 2 kat daha hızlı ve kolay açılmasını sağlar. Bunun iki sebebi, kazanlı ütülerin su kapasitesinin daha fazla olmasıdır. Normal ütülerin yaklaşık 350mm?lik bir su haznesi varken kazanlı ütülerde bunun en az 3 katı kadar büyük bir su kapasitesi vardır.

Kazanlı ütüler, tek seferde daha fazla buhar üretilmesini sağlar ve içindeki su haznesinin büyük olması sürekli su doldurma mecburiyetini ortadan kaldırarak kesintisiz bir ütü deneyimi sunar. 

Kazanlı ütülerin diğer ütülerden daha üstün bir performans sağlamasının diğer sebebi, ürettikleri buharı yüksek bir basınçla kumaşa püskürtmesidir. Basınçlı buhar kumaşın derinlerine nüfuz ederek kat kat kıyafetlerin tek seferde ütülenebilmesini sağlar. Buhar kazanlı ütü alırken ?bar? ile ifade edilen basınç değerinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat