Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kaygan yolda nasıl araba sürülür?

4,952
kez izlendi
Puan: 2.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kaygan yolda nasıl araba sürülür?

Kaygan yolda araba sürerken her zamankinden daha dikkatli olmalısınız. Kaygan zemin sürüş esnasında kontrolünüzü kaybetmenize neden olabilir ve yapacağınız küçük hatalar ciddi kazalara yol açabilir.

Aracın hızı

Savrulmaların ve frene bastığınızda aracın durmamasının sebebi hızdır. Bu yüzden kaygan yolda araba sürerken aracınızı yavaş sürmeye özen gösterin.

Kış lastiği

Aracınızda kış şartlarına uygun lastik kullanmak yola tutunmanızı arttıracağından sürüş güvenliği sağlar. Sürüş sırasında ani hareketlerden kaçının. Ani fren, sert direksiyon hareketleri ve hız yapmak lastiklerin tutunmasını azaltarak risk oluşturabilir.

Öndeki araçla takip mesafesi

Kış şartlarında zemindeki kayganlığının sürücü tarafından algılanması ve takip mesafelerinin buna göre ayarlanması gerekir. Önünüzdeki araçla aranızda olan takip mesafenizi kaygan zemini dikkate alarak arttırırsanız olası kazaları önleyebilirsiniz.

Acil durumlarda yapmanız gerekenler

Acil bir durum olur ve yavaşlamanız gerekirse aracınızdaki fren sistemini doğru şekilde kullanmalısınız. ABS fren sistemi bulunan bir aracı kullanıyorsanız durmak istediğinizde fren ile debriyaja sonuna kadar basmalı ve araba tamamen durana kadar fren pedalı üstündeki basıncı azaltmamalısınız.

Yavaşlama sırasında sağa ya da sola geçmeniz gerekiyorsa yine fren pedalı üstündeki basıncı azaltmadan sağa ya da sola doğru direksiyonu kırabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat