Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kaybolan ikiz sendromu nedir?

28,406
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Kaybolan ikiz sendromu nedir?

Kaybolan İkiz Sendromu (Vanishing Twin Syndrome) çok erken dönemde çoklu gebelik tanısı konulan gebelikte daha sonra yapılan kontrollerde bebek keselerinden birinin kaybolmasına, görülmemesine denir. Bu durum embriyolardan birinin yaşamına vücut tarafından son verilip düşmesidir. Bazen yanlış bir tanı da Kaybolan İkiz Sendromu zannedilmektedir.

Yanlış tanı
Rahim içinde bebek kesesi bir boşluk içinde oluşuyor. O boşluk tamamen rahim içini kaplayıp da rahimin iç çeperlerine yapışana kadar geriye kalan boşluk bazen ultrasonda yanlışlıkla gebelik kesesi izlenimini verebiliyor. Bir başka durumda ise kanama olduğunda o kanın oluşturduğu birikim de gebelik kesesi zannedilip ikinci bebek tanısı konulabiliyor. Böyle durumlarda kesin tanı, vajinal ultrasonografiyle konulur.

İkizlerden birinin düşmesi
Kesin ikiz gebelik tanısı konmuş gebelikte daha sonra keselerden birinin kaybolmasına ?Kaybolan İkiz Sendromu? denir. Bu gebelikte bebeklerden biri yaşamına devam eder diğeri ise düşmüştür. Kaybolan İkiz sendromunun oluş nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Vücut tarafından düşürülen embriyonun kromozomal bozuklukluğu olduğu düşünülmektedir. Bu, tekli gebeliklerdeki düşüğün oluş nedeniyle aynıdır. İkizlerden yaşayan bebek sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eder. Kaybolan İkiz Sendromu gebeliğin seyrinde çoklukla belirti göstermez, bazen hafif bir vajinal kanama ve hafif bir ağrı görülebilir.
 
Yapılan çalışmalarda gebeliklerde ikiz gebelik olasılığının çok daha yüksek olduğu, ama ikiz gebeliklerin büyük bir çoğunluğunun daha âdet gecikmesi aşamasına ulaşmadan vücut tarafından sonlandırdığı ortaya çıkmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat