Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Katı yumurta nasıl yapılır?

41,463
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Katı yumurta nasıl yapılır?

Katı yumurta için öncelikle yumurtanızı kaşık yardımı ile cezvenin içine alın. Sonra üzerine su ilave edin. Bu şekilde yumurtanın çatlaması engellenmiş olur. Yumurtanın üzerini geçecek kadar su ilave edin. Yumurtanın çatlamasını engellemek için suya bir miktar tuz ilave edin ve orta açık ateşte haşlamaya bırakın. 

Yumurta yaklaşık 8-9 dakika pişecek. Bu 8-9 dakika yumurtayı ocağın üzerine koyduktan sonraki dakikalardır. Kaynadıktan sonra dakika tutacaksanız ortalama 3-4 dakika yeterli olacaktır. Yumurtanın haşlama süresi 12 dakikaya çıktığında sarısının dışında yeşil tabaka oluşabilir. Bu istenmeyen bir şeydir. Yumurtanın içindeki demir miktarı yüzeye çıkar ve protein değerini kaybetmiş olur. 

Yumurtayı cezveden kaşık yardımı ile alıp soğuk suyun içerisine bırakın. Yumurtayı kahvaltılık için hazırlıyorsanız soğuk suyun içerisinde 5-6 saniye tutun. Soyma işlemini kaşığın tersiyle ya da tabağa vurarak yapabilirsiniz. Katı kıvamdaki yumurta servise hazırdır. 

Afiyet olsun. 

Videoyu Göster

Yeme & İçme Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat