Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Katarakt lazerle tedavi edilebilir mi?

11,569
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Katarakt lazerle tedavi edilebilir mi?

Lazer ile katarakt ameliyatı, femtosecond lazer dediğimiz bir lazer türü ile artık katarakt ameliyatı yapabiliyoruz. Bu, yaklaşık 2010'larda başladığımız, yeni bir teknik. Bunda katarakt ameliyatının yaklaşık yüzde 50'si lazer ile gerçekleştiriliyor. 

Katarakt ameliyatlarında mutlaka göz içine girmek gerekiyor çünkü katarakt ameliyatı bir göz içi ameliyatı ancak göz içine girmek için yaptığımız bıçaklı kesiler bıçak ile değil, lazer ile yapılıyor ve bunun da tabii ki birtakım avantajları oluyor. 

Katarakt ameliyatında, sertleşmiş göz içi merceği lazer ile kesiliyor, yumuşatılıyor ve geri kalan kısmı da yine fako emulsification, kısaca FAKO yöntemi ile temizlenip göz içine sentetik mercek yerleştiriliyor. Bunun birincisi, astigmat açısından lazer ile ameliyatın başında kişideki mevcut tüm astigmatlar temizleniyor. Dolayısıyla lazer ile katarakt ameliyatının sonrasında kişi astigmatsız bir şekilde yakını ve uzağı görebiliyor. Böylece uzak ve yakın gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalkıyor. 

Femtosecond lazer ile yapılan katarakt ameliyatlarında başarı oranı daha yüksek. Çünkü ameliyat çok daha hassas bir şekilde yapılıyor. Özellikle zorlu vakalarda, sert kataraktlarda işimizi çok kolaylaştırıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat