Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Katarakt belirtileri nelerdir?

11,771
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Katarakt belirtileri nelerdir?

Kataraktın çok çeşitli tipleri var. Bu tiplere göre belirtileri fark ediyor ancak sonucunda görmede azalma söz konusu oluyor. Hatta kişiler ilk başta bunu gözleri bozuldu ya da göz numaralarında değişme oldu zannedebiliyorlar ve göz doktoruna gözlük muayenesi için gidiyorlar. Ancak hiçbir gözlükle görme yüzdesi artmıyor, çünkü gözün içinde katarakt, halk arasında söylendiği gibi perde oluşuyor ve görme yavaş yavaş azalıyor.

Katarakt belirtileri

Yüzde 100 gören bir kişi, katarakt ile yüzde 90'dan yüzde 70'e kadar görmede azalma oluşabiliyor. Kimi katarakt hastalarında renklerde bozulma oluşuyor ancak insanlar renkleri yanlış gördüğünü çok fark etmeyebiliyor. Bir kısım katarak hastasında araba farlarında parlama olarak ortaya çıkıyor. Bazı katarakt tiplerinde ise gündüz, parlak ışıkta görme birden sisleniyor. 

Katarakt tiplerine göre farklı belirtileri olsa da genel olarak görme yüzdesinde belirgin bir düşme görülüyor ve katarakt zamanla da ilerliyor.

Katarakt bazı kişilerde 1 yıl içinde ciddi bir görme kaybı yapabilir, bazı hastalarda ise 10 sene gibi uzun bir zaman diliminde görme azalması oluşabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat