Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Katarakt ameliyatında yerleştirilen göz merceklerinin özellikleri neler olmalıdır?

20,632
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Katarakt ameliyatında yerleştirilen göz merceklerinin özellikleri neler olmalıdır?

Katarakt ameliyatı dediğimiz şey, gözün içinde saydamlığını kaybeden kendi göz içi merceğimizi, yani kataraktı ameliyat ile dışarı çıkarmak ve yerine yeni bir saydam, sentetik mercek takılmasıdır. Bu sentetik merceklerin çeşitli tipleri var. Yeni olarak multifokal dediğimiz göz içi mercekleri var; çok odaklı demek. Dolayısıyla bu sayede kişiler hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilir hale geliyorlar. 

Katarakt ameliyatlarında kullanılan merceklerde kalite sorunu diye bir şey var ne yazık ki. Göz içine takılan bu yapay mercek ömrünün sonuna kadar kişinin gözünde kalıyor. Herhangi bir problem olduğunda da bu problem ömür boyu karşısına çıkıyor. 

Mercek markalarında, Hint malı 10 Euro'luk merceklerde 200 veya 1000 Euro'luk mercek fiyatları ile karşılaşabiliyoruz. Yani en düşük fiyat ile en yüksek fiyat arasında 10 kattan da yüksek farklar söz konusu. Bunlarda tabii ki ücret ile kalite doğru orantılı. Bu nedenle kalitesiz göz içi mercekler ciddi problemler, renk değişiklikleri gibi sorunlar çıkarabiliyor. Yani kişiler doğru renkleri göremeyebilir; örneğin kırmızıyı mor olarak görebiliyor. Katarakt ameliyatında mercek seçiminde kalitleye çok dikkat edilmesi gerekiyor. 

Kişi bunu nereden bilecek? Çünkü en iyi lensi istiyorum diyor ancak hangi lensin takıldığını, takılacağını bilmiyor. Bu nedenle hastalar katarakt ameliyatı öncesi araştırma yaparsa ve ameliyat olmadan önce doktoruna hangi marka lensi takacağını sorarsa, bu konu netleşmiş olur. 

Bizler katarakt ameliyatlarından sonra, kişiye taktığımız göz içi lensin hangi marka, hangi model, kaç numara gibi özelliklerinin yazılı olduğu göz içi lens kimlik kartı veririz. Hastalar da mutlaka bu kartı doktorlarından istesinler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat