Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karpuzun faydaları nelerdir?

1,373
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuz güçlü bir antioksidan olup, kolesterolün okside olup kan damarlarında birikmesini engellemektedir. Vücuda zindelik ve ferahlık verir. Likopenden zengin olmasından dolayı prostat kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Astım ataklarının azalmasına yardımcı olur. Karpuz iyi bir lif kaynağıdır, karpuzun çekirdekleri bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda bulunan lakopen maddesi nedeniyle, kansere karşı koruyucu özellik göstermektedir. Lakopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Lakopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat