Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karpuz zayıflama diyetinde kullanılabilir mi?

489
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karpuz zayıflama diyetinde kullanılabilir mi?

Karpuzun içinde bol vitamin, mineral ve antioksidan var, bol bol yemeliyim zayıflarım düşüncesi yanlış bir düşüncedir veya bütün gün karpuz - peynir - ekmek tüketeyim zayıflarım düşüncesi de çok sağlıksız ve doğru olmayan bir düşüncedir. Karpuz zayıflama diyetinde kullanılabilir fakat porsiyon miktarına uygun olduğu surece ve ara öğün olarak tüketilmelidir.

Kilo vermek için diyet yapıyorsanız şekerinizin düştüğü ve bu nedenle midenizin kazınmaya başladığı anlarda 1 adet karpuz dilimi iyi bir atıştırmalık olabilir. Özlellikle ara öğün olarak porsiyon miktarına uygun tüketildiğinde hem susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olur hem de hazmı kolaylaştırır. Karpuza kırmızı rengini veren likopen kalp hastalıklarından yaşlanmanın ciltte görülen etkilerinin yavaşlatılmasına kadar pek çok faydaları bulunan bir antioksidandır. 

Ancak fazla karpuz yemek, günlük olarak önerilen likopen miktarının aşılmasına neden olacağı için bazı mide sorunlarına yol açabilir. Şişlik, mide bulantısı, gaz bu sorunlardan bazılarıdır. Hiç yağ ve kolesterol içermeyen karpuz aynı zamanda önemli bazı vitaminler bakımından iyi bir kaynaktır. 

100 gram karpuz; günlük A vitamini ihtiyacının %11?ini, C vitamini ihtiyacının %13?ünü ve B6 vitamini ihtiyacının %2?sini karşılar. Karpuz vitamin ve mineral acısından oldukça zengin bir meyvedir fakat tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta porsiyon miktarına uygun olarak tüketilmesidir. Ayrıca şeker hastalarının karpuz tüketimi konusunda hassas ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Karpuz bol miktarda su içermesine rağmen içerisinde bulunun früktoz miktarı bakımından diyete uygun saatlerde ve düzende porsiyon miktarı ayarlanarak tüketilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat