Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karlı ve buzlu zeminde nasıl fren yapılır?

21,518
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Karlı ve buzlu zeminde nasıl fren yapılır?

Karlı ve buzlu zeminde fren yapmak sürücülerin en çok çekindiği konudur ama freni kullanıp hızı düşürmek zorundayız. Hızımızı düşürmediğimizde yaşanacak kazanın şiddeti daha da artacaktır.

Karlı ve buzlu zeminde fren yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta araçtaki fren sistemidir. ABS'si olan araçlarla ABS'si olmayan araçlar arasında hem uygulama hem de sürüş güvenliği bakımından büyük fark vardır. 

ABS olmayan araçlarda frene yapılacak en ufak bir basınç tekerleklerin kilitlenmesine ve aracın yoldan çıkmasına sebep olur. Bu yüzden karlı ve buzlu zeminlerde frene mümkün olduğunca hafif ve belli aralıklarla basmak gerekir.

ABS olan araçlarda fren yapmaktan kormaya gerek yoktur. Çünkü ABS?nin amacı tekerleklerin kilitlenmesini engellemektir. ABS?li araçlarda kış lastiği de varsa bu maksimum yol tutuşu sağlar, aracın savrulmasını engeller ve fren mesafesini düşürür.

Karlı ve buzlu zeminde fren yaparken her iki fren çeşidinde de frenle beraber debriyaja da basmayı asla unutmamalıyız ve mutlaka kış lastiği kullanmalıyız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat