Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karlı ve buzlu zeminde araç savrulursa ne yapmak gerekir?

23,679
kez izlendi
Puan: 4.85 / 5
Detaylı Açıklama

Karlı ve buzlu zeminde araç savrulursa ne yapmak gerekir?

Karlı ve buzlu zeminde araç savrulduğunda bakılması gereken ilk nokta kaymanın hangi sebeple meydana geldiğidir. Savrulma genellikle sürücünün yaptığı hatalardan meydana gelir. Bunlar ani fren, sert direksiyon hareketleri, gereğinden fazla gaza basma ve ani vites düşürmedir.

Karlı ve buzlu zeminde savrulmayı engellemenin yolları
- Karlı ve buzlu zeminde kayma ani vites küçültmeden kaynaklanıyorsa debriyaja basın. 
- Kayma sert direksiyon hareketlerinden kaynaklanıyorsa direksiyon hareketlerini yumuşatın. 
- Kayma fazla gazdan başladıysa ayağınızı gazdan çekin. 
- Kayma ani ve gereğinden fazla yapılmış frenden kaynaklanıyorsa frene yaptığınız basıncı tekerleklerdeki kilitlenme çözülene kadar mümkün olduğunca azaltın.

Karlı ve buzlu zeminde aracın arkası kayarsa yapılacak olan şey, direksiyonu arkanın kaydığı tarafa doğru çevirmek ve debriyaja basmaktır. Burada en önemli olan detay debriyajdır.

Her türlü kaymada kullanacağımız ilk şey debriyajdır. Otomatik vitesli araçlarda debriyaj olmadığı için ayağımızı gazdan çekip aracın arkasının kaydığı yöne direksiyonu çevirmek gerekir.

Karlı ve buzlu zeminde savrulmayı engelleyen fren sistemleri

Karlı ve buzlu zeminde elektronik sistemli araçlarla kayma daha kolay engellenir. Anti-patinaj sistemi olan araçta sistem devreye girdikten sonra siz gaza ne kadar basarsanız basın kendisi gazı ayarlar ve gerektiği kadar gaz verir. Ani frenlemelerde ABS zaten devreye girecek ve tekerleklerin kilitlenmesini engelliyecektir.

Stabiliteyi kontrol eden sistem aniden direksiyonu çevirdiğimizde aracın savrulmasını engelleyen sistemdir ve savrulmaya çok daha önceden müdahile edecektir. Son olarak torku kontrol eden MSR sistemi vardır. Bu sistem aniden vites düşürüldüğünde gelen fazla gücü engellemek için elinden geleni yapacaktır. 

Bu sistemlerin hepsi bizim güvenliğimiz içindir ancak hiçbir sistem fizik kurallarına karşı gelemez. Bu yüzden bu sistemlere güvenerek hızımızı gereğinden fazla arttırmamalıyız.


Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat