Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kargalar kaç yıl yaşar?

75,970
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kargalar kaç yıl yaşar?

Karga, düz gagası olan, iri yapılı, büyük pençeli ve genellikle siyah, rahatsız edici sesler çıkaran kuş türlerinin genel adıdır. Karakarga ya da kuzgun kargaların en iri ve leş yiyici olanlarına verilen isimdir. 30-40 değişik tür karga vardır.

Kargalar hemen her şeyi yer. Çöpler, böcekler, diğer kuşlar, meyve ve yemişlerle  beslenirler. Kargalar son derece keskin bir zekaya sahiptir. 

Kargalarla ilgili yanlış bilinen birçok gerçek var. Kargalar hakkında yanlış bilinenlerin başında kargaların yaşam süresi gelir. 

Kargaların ne kadar yaşadığına ilişkin birçok şehir efsanesi var. Bunlardan en uçuğu 200 yıl. Çoğu insan kargalar 200 yıl yaşar diye bilir ama bu son derece uçuk bir rakam. Kargaların 70-100 yıl arasında yaşadığı bilgisi de yaygın. Ancak kargaların yaşam ömrü bu kadar uzun değil. 

Akıllı, kinci, saldırgan ve çok kurnaz olsalar da kargalar doğal ortamlarında ortalama 13 yıl yaşayabilir. En uzun yaşayan karga ise yaklaşık 20 yıldır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat