Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kar Tanesi masalında neler anlatılıyor?

247
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kar Tanesi masalında neler anlatılıyor?

Kuzey ülkelerinden birinde, ormanlar içindeki küçük bir köyde, Daniel adında bir çiftçiyle Anna adındaki karısı yaşıyormuş. Çok istedikleri halde çocukları yokmuş. Onlar da köyün bütün çocuklarına sevgi gösterir, her fırsatta komşu çocuklar için pastalar yapar, onları evlerinde misafir ederlermiş. Ama gene de bir çocukları olsa daha mutlu olacaklarını düşünürlermiş. 

Etrafın diz boyu karla kaplı olduğu bir gün köyün çocukları dışarıda karla türlü oyunlar oynamaya başlamış. Pencereden onları seyreden yaşlı karı koca da kendileri tutamayıp çocukların arasına katılmış. Bahçelerinde kardan çocuk yapmaya karar vermişler. Önce gövdesini tamamlamışlar. Sonra da gözlerinin yerine iki yuvarlak kömür parçası, burnunun yerine koni şeklinde küçük bir havuç, saçlarının yerine de bir tutam siyah at kılı yapıştırmışlar. Çok güzel bir kardan çocuk yapmışlar. Çok üşüdüklerinden eve dönecekleri sırada kardan çocuğun canlandığını görmüşler. Kardan çocuğun içinden küçücük bir bebek çıkmış. Köylülerin inanmayacağını düşündüklerinden, kimseye göstermeden onu hemen evlerine götürmüşler. 

Kardan kızlarının adını Kar Tanesi koymuşlar. Bebek o kadar hızlı büyüyormuş ki bir hafta içinde on üç yaşlarında bir kız çocuğu kadar olmuş. Anna, komşu kadınlara onu uzaktan gelen yeğenleri olarak tanıtmış. Kar Tanesi gün geçtikçe serpiliyor, güzelleşiyor ve bütün köylüler tarafından çok seviliyormuş. 

Bahar ayları yaklaştıkça, çocuklar başka oyunlar oynamaya başlamış. Ama Kar Tanesi kışın olduğu kadar neşeli gözükmüyormuş. Durumu fark eden Anna ve Daniel telaşlanmaya başlamış, çünkü Kar Tanesi artık pek yemek de yemiyormuş. Sebebini sordukları halde cevap da alamıyorlarmış. Kar Tanesi bahar boyunca gölgeli ve serin yerlerde tek başına dolaşmış ve her gün biraz daha solmuş. Yaz ayları geldikten sonra ise evden dışarı doğru dürüst çıkmamış.  

O ülkede her sene yazın ortasında büyük bir bayram yapılırmış. Bayram günü, Daniel ve Anna, yanlarına Kar Tanesini de alarak bayram alanına gitmişler. Bütün köy halkı gülüp eğleniyormuş. Yalnız Kar Tanesi günün güneşli olduğu saatler boyunca serin bir ağacın gölgesinde oturmayı tercih etmiş. Ortalık karardığı zaman arkadaşları gelip Kar Tanesi?ni saklandığı yerden almışlar, oyuna götürmüşler. Ormanın açıklık bir yerinde kocaman bir ateş yakılmış. Bütün çocuklar üzerinden neşeyle atlıyormuş. 

Kar Tanesi bu oyunu seyretmekle yetinmiş. Arkadaşlarına katılmayı düşünmüyormuş ama öbür kızlar zorla ateşin yanına götürmüşler. Sıra Kar Tanesi'ne gelince, "Ahh," sesi duymuşlar fakat onu yanlarında görememişler, ailesinin yanına döndüğünü düşünmüşler. Oysa bu sırada Daniel ve Anna da Kar Tanesi'ni arıyormuş. O gece herkes Kar Tanesi'ni aramış ama bulamamış. Üzüntü içinde evlerinin yolunu tutmuşlar. 

Kar Tanesi'nin kayboluşundan bir ay kadar sonra, korkunç bir fırtına başlamış. Karı koca pencereden bir tıkırtı duymuş. Ne olduğunu anlamaya çalışırlarken, Kar Tanesi'ni camdan kendilerine bakarken bulmuşlar. Hemen koşup kızlarını içeri almak istemişler. Ama kız gülerek karşı koymuş. "Evin içi çok sıcak. Sizin çok sevdiğiniz yaz aylarından ben hoşlanmıyorum. Ben kardan yapıldığımdan sıcağa dayanamıyorum. Yaz bayramında ateşin üstünden atlarken eriyip yok oldum. Benim için ne kadar üzüldüğünüzü gördüğüm halde, yanınıza gelemedim. Bugünkü fırtına benim amcamdır. Ondan rica ettim, havayı biraz soğuttu. Ben de sizi görmeye gelebildim. 

Yaz aylarında sizinle birlikte oturmama imkân yok. Ama kış gelip de ilk kar düşünce, kardan bir çocuk yaparsınız, yine sizin yanınıza gelirim," demiş. Bu sözleri gözleri yaş dolu olarak dinleyen Anna, kış gelene kadar beklemeye razı olmuş. Ama Daniel'in aklına daha iyi bir fikir gelmiş. Evlerini, tarlalarını satıp, daha kuzeyde, yılın dört mevsimi etrafın karla kaplı olduğu, daha soğuk bir yere taşınmaya karar vermişler. Daniel, Anna ve Kar Tanesi ömürlerinin sonuna kadar hep birlikte mutlulukla yaşamışlar. 

Bu masaldan çıkaracağımız ana fikir; insanların çok güçlü bir sevgi bağıyla birbirlerine kenetlendikleri takdirde, birlikte olabilmek ve mutlu yaşayabilmek için önlerine çıkan her engeli kolayca yenebilecekleridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat