Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kaplambağa bakımı nasıl yapılır?

5,190
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kaplambağa bakımı nasıl yapılır?

Kaplumbağalar vahşi canlılardır ve bu yüzden kendi doğal ortamlarında yaşamaları gerekir. Evde kaplumbağa bakıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaplumbağanın bakıldığı akvaryum ya da teraryumdur. Bu alanlar kesinlikle steril ve gerekli sıcaklık koşullarına sahip olmalıdır. Kaplumbağa akvaryumunda suyun sıcaklığı 27-29 derece olmalıdır. Bu sıcaklık değerini sürekli kılmak için kuplumbağa akvuryumunda mutlaka bir su ısıtıcısı olması gerekir.

Kaplumbağalar soğukkanlı ve amfibi canlılardır. Yani suda ve su dışında eşit zaman geçirler ve dış ortam sıcaklığına karşı çok hassaslardır. Bu durum kaplumbağa bakılan akvaryumun su dışı ısısının da yüksek olmasını gerektirir. Akvaryumda suyun dışında kalan alanlarda ısı en az 30 derece olmalıdır. Bunun altındaki ısılarda kaplumbağalar hareket edemez ve bir süre sonra ölürler. Akvaryumdaki ısıyı tutturmak için mutlaka bir UV lamba kullanılmalıdır. UV lambalar güneş ışığı gibi ışık yaydıklarından kaplumbağa hem ısınır hem de vitamin sentezleyebilir. UV lambalar güned en az 5 saat çalıştırılmalıdır. Akvarşumda mutlaka düzgün çalışan bir filtre olmalı ve bu filtre mümkünse sürekli çalışmalıdır. Suyun kirlenmesi kaplumbağaların ölmesine neden olur.

Kaplumbağaya yemleri de uygun olmalıdır. Ayrıca 4-5 yaşından küçük kaplumbağalara her gün yemleme yapılmalıdır. 5 yaşından büyük kaplumbağalar ise 2 günde bir yemlenmelidir. Kaplumbağaların yemlerinin yüzde 70-75'i meyve sebzelerden oluşabilir. Geri kalanı da et olmalı. Kaplumbağalara mutlaka vitamin takviyesi de yapılmalı. Vitamin takviyesi haftada bir yapılmalı. Ayrıca kalsiyum takviyesi de olmalı. Kalsiyum takviyesi için muhabbet kuşlarına gaga taşı olarak kullanılan kalamar kemiklerinden yararlanabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat