Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanuni'ye neden muhteşem deniliyor?

6,226
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanuni'ye neden muhteşem deniliyor?

Bir padişahı yalnızca tekil olarak düşünmemek lazım. Kanuni'nin muhteşem olması aynı zamanda dönemi ile ilgilidir.


Kanuni Sultan Süleyman'ın özellikle Batılı tarihçiler tarafından "magnificent" (muhteşem) olarak tarif edilmesi çağının, Osmanlı'nın altın çağı olarak görülmesi. Zamanın en önemli mimarları, en önemli mücevher tasarımları, sanat eserleri, ekonomik anlamda Osmanlı'nın yükselişi, coğrafi olarak Avusturya'ya kadar dayanması gibi şeyleri yan yana koyunca hakikaten muhteşem diyorsunuz ve bu lakabı alıyor. 

Kanuni, padişahlık dönemi boyunca tek bir tarafa kontsantre olmamıştır. Bir yandan İran seferleri yaparken bir yandan da babasının; askerlik ve savaşçılık anlamında en başarılı imparator olarak görülen Yavuz Sultan Selim'in seferlerini devam ettirip toprakları genişletiyordu. 

Osmanlı'nın coğrafı anlamda büyümesi, ekonomik anlamda da güçlenmesini sağlıyordu. Seferler sonucunda kazanılan yerlerden alınan tüm vergiler şehre dönüyor ve şehir mimari olarak daha da güzelleşiyordu. Sadece Osmanlı'nın başkenti değil, çevredeki şehirlerde dönemin mimarı Mimar Sinan sayesinde Osmanlı dönemine damgasını vuran, imparatorluğun şanını yansıtan eserler ortaya çıkmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat