Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanuni Hürrem'e neden bu kadar aşıktı?

10,623
kez izlendi
Puan: 2.09 / 5
Detaylı Açıklama

Kanuni Hürrem'e neden bu kadar aşıktı?

Kanuni'nin iç dünyasını telaffuz etmek tuhaf olur ancak onun Muhibbi mahlası ile yazdığı şiirlerden, bu aşkın gerçekten muhteşem olduğunu biliyoruz. Pek çok Osmanlı padişahı şair ve pek çoğunun divanı var ancak Kanuni'nin Hürrem Sultan'a yazdığı şiirler aralarında en tutkulu, en aşk dolu şiirler olabilir.


Kanuni'nin Hürrem'e çok aşık olduğunun bir diğer kanıtı aralarında kıyılan nikahtır. Çünkü, Osmanlı döneminde erkekler çok eşliydi ve sanılanın aksine, sadece padişahların haremi yoktu. Bu haremlerde pek çok cariye bulunurdu. Burada bazı kadınlar daha fazla beğeniliyor ve sivriliyorlar, valide olurlarsa da bambaşka bir pozisyona taşınıyorlardı.

Kanuni Sultan Süleyman, harem kavramını kıran bir şey yaptı. Çünkü o ana kadar, en azından bizim bildiğimiz bir nikahlı eş kavramı yok. Dolayısıyla bunu Hürrem nasıl becerdi ve bu büyük bir aşkın yansıması mıdır, emin değiliz ama Kanuni'nin yazdıklarından, Hürrem'in dış temaslarından, Hürrem Sultan'ın çok güçlü ve nüfuz sahibi olduğunu, politik anlamda pek çok hamle yapabildiğini biliyoruz. Kendi oğullarını padişah yapması da bunu gösterir. Tüm bunları yan yana koyunca, Hürrem Sultan'ın çok akıllı olduğunu ve bu açıdan da Kanuni'yi etkilediğini söyleyebiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat