Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanserli ben nedir?

4,602
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanserli ben nedir?

Kanserli ben, pigmente bir lezyondur. Kahverenginin tonlarındadır. Kişinin herhangi bir yerinde vardır. Eğer bende bir renk ya da yapı değişikliği varsa, buradan anlaşılabilir. 

Kanserli ben, tıpta valium melanom veya melanom olarak bilinen bir tablodur. Tüm deri kanserlerinin yüzde 3'ünü oluşturur. Erkeklerde özellikle üst sırt bölgesinde, kadınlarda ise bacakların alt kısımlarında görülür. Kanserli benlerin insidansında son dönemde bir artıştan bahsedilmektedir. Ancak bu artışın gerçekten olup olmadığı bir tartışma konusudur. Özellikle halkın bilinçlendirilmesi ile beraber doktora olan talebin fazlalaşması ile tanının daha fazla olduğu ve daha fazla yardım talebi olduğu üzerine durulmaktadır. Ancak yine de ultraviyolenin etkisini düşünecek olursak, hem ultraviyole aralıklı maruziyetin üzerine bir de kümülatif ultraviyole ışınlarına maruz kalınması ile kanserli benlerde artış görülmektedir. 

Kanserli benlerin anlaşılmasında, özellikle doktorların da pratikte klinik olarak uyguladığı A, B, C, D kuralı ve son dönemde eklenen E kuralı uygulanır.

A (asymmetry - asimetri): Benin ortasına bir çizgi çizildiğinde iki yarının birbirinden farklı olması
B (border - sınır): Ben sınırlarının belirsiz olması (sınırları düzensiz, dağınık yapıda ben)
C (colour - renk): Bende çok sayıda renk olması veya kısa sürede renk değişimi olması. Kimi zaman melanomlara kırmızı, mavi, beyaz tümör adı da verilir. 
D (diameter - boyut, çap): 6mm çapına kadar olan benler genellikle kanserli olmayan benlerdir ancak ben boyutu 6mm'nın üstüne çıktığında şüphelenilmesi gerekir. 
E (evolving ? gelişim): Benin boyut, renk ve şekilsel anlamda gelişmesi. 

Ultraviyole dediğimiz güneş ışınlarıdır. Ağırlıklı olarak çevresel faktörlerden sayılan güneş ışınları kanserli benlerin artmasına neden olarak görülür. Ultraviyole kümülatif etkisi ile beraber kanserli benlerde de artış görülebileceğini belirtebiliriz. Ama özellikle kanserli benlerin ortaya çıkmasında aralıklı ultraviyole ile ultraviyole B'nin de sorumlu olduğu bilinmektedir. 

Kanserli ben oluşumuna yatkın olanlar
- Beyaz tenliler
- Açık renk gözlüler
- Kızıl veya sarı gibi açık renk saçı olanlar
- Uzun süre güneş altında kalsa bile bronzlaşamayan kişiler
- Güneş yanığına yatkın olanlar
- Güneş altında kaldığında çillenme sorunu olanlar

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat