Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanserli ben görüntüsü nasıldır?

9,915
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kanserli ben görüntüsü nasıldır?

Kanserli ben görüntüsü

Melanom olarak da bilinen kanserli benler, klinikte hekimlere dört şekilde gelebilir. Bunlardan en sık görülen yüzeyel yayılan melanom tipidir. Melanomların yüzde 70'ini bu ben türleri oluşturur. Yüzeyel ben tipleri genellikle erkeklerde üst sırt bölgesinde, kadınlarda ise alt bacak bölgesinde görülür. Çapları 2 - 2,5 veya 5 cm çapına kadar çıkabilir. 

Yüzeyel benlerde kanama, kaşınma veya ülserleşme şikayetleri görülebilir. Özellikle dermatoskopi adı verilen işlemler bu tür benlerde uygulanır. Erken melanom gelişimi bu tür benlerde tespit edilebilir. 

Yüzeyel yayılan melanom dışında nodüler adı verilen tiplerde de kanser görülebilir. Bu benler daha hızlı, daha agresif bir seyir gösterebilir. Yüz bölgesinde 65 yaşından sonra görülen özellikle lentigo malign melanom adı verilen benler de kanserlidir. Bu benler ultraviyole güneş ışının kümülatif etkisine bağlı olarak oluşur. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken benler ise akral lentijinöz melanom (Acral lentigineous melanoma) adı verilen, özellikle avuç içi, ayak tabanı veya tırnak altında yerleşen benlerdir. Bu benler ayak tabanında veya topukta yerleştiği zaman benlerin takibi güçleşir. Bu bölgeler aynı zamanda travmaya açık bölgelerdir. Travmaya daha açık olan ayak tabanı, topuk gibi yerlerdeki benlerin takibi ve dermatoskopik muayenede kanserli hücrelerin belirlenmesi zordur. Özellikle tırnak altında da pigmentasyon gibi renk farklılıkları, koyulaşması varsa, bunlar sıklıkla hematoma bağlı oluşur. Yani tırnak altında travmaya bağlı kanama oluşur. Ama bunlar zaman içinde tırnak büyüdükçe geçmiyorsa, renkleri kaybolmuyorsa veya tırnağın çevresindeki dokuyu da etkilemeye başlamışsa mutlaka melanom açısından da incelenmelidir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat