Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kansere yatkın köpek ırkları hangileridir?

4,021
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kansere yatkın köpek ırkları hangileridir?

Köpeklerde kanser büyük ırklarda küçük ırklara göre daha fazla görünür. Özellikle Golden, St. Bernard, Doberman, Rottweiler gibi ırklar bazı kanserlere ve deri tümörlerine daha yatkındır. Küçük ırklarda ise en çok kanser riski Terrier ırkını kapsar. Özellikle beyaz ırklı köpeklerde meme tümörleri, rahim tümörleri ve deri tümörleri ile çok fazla karşılaşılır. 


Bu ırklar daha agresif olduğundan küçük ırklarda kitlelere daha geç fark edilir. hasta sahipleri muhakkak anormal bir durum fark ettiklerinde uzman bir veterinere gitmelidir. Yapılan rutin tarama testleri ile eğer köpekte bir rahatsızlık varsa bu ortaya çıkar. 

Özellikle Amerika'da araştırmalarda köpeklerde 10 yaştan sonra 40 milyon köpeğin 4 milyonunda kanserden ölüm görülmüştür. 1998 yılında yapılan çalışmalarda da pek çok köpeğin meme tümöründen kaynaklı kansere yakalandığı tespit edilmiştir. Meme tümöründe ciddi iyileşme görülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat