Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kanlı balgam çıkarıyorum, neden olabilir?

105,466
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Kanlı balgam çıkarıyorum, neden olabilir?
Kan tükürme ile kanlı balgam arasında fark vardır. Kanlı balgam akciğerden gelir. Kan tükürmek ise genellikle üst solunum yollarından kaynaklanır ve daha basit nedenlerden kaynaklanabilir.

Burun damarlarındaki kanamadan veya boğazdaki küçük damarın çatlamasına bağlı küçük bir farenjite bağlı kanamadan dolayı kan tükürme görülebilir. Ancak balgamın içinde şerit şeklinde bir kan görülürse veya koyu kahverengi balgamla karışık kan görülürse genellikle bu akciğerden gelen akut ya da geçmişten gelen bir kanamanın bulgusudur. Bu nedenle kanlı balgamın çok iyi takip edilmesi gerekir. 

Renkli bir kanamanın yanında balgam görülürse bu genellikle bronşit bulgusudur. Normal balgamın içinde kan görülürse uzamış bazı hastalıkların, kanserlerin bulgusu olabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından bu tür durumlar önemsenir. 

Her balgamda görülen kan kötü hastalık bulgusu değildir. Akut ve kronik bronşitlerde de buna çok rastlandığı hesaba katılarak, panik olunmamalı. Basit tedavilerin yapılmasının ardından halen görülüyorsa, tetkik edilmesinde fayda vardır.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat