Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir?

51,475
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Kan uyuşmazlığının bebeğe ne tür zararları olabilir?

Bebekte kan uyuşmazlığı çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer annenin kanındaki rh faktörü negatifse yani annenin kan grubu rh (-) negatif ise ve bebeğin kanındaki rh faktörü pozitif yani bebeğin kan grubu (rh +) ise annenin bağışıklık sistemi bebeğin kanını bir yabancı madde olarak algılar ve onu etkisiz hale getirmek için saldırıya geçer.
Bu nedenle bir süre sonra da bebeğin kanı tahrip olmaya başlar. Bu da ilk aşamada bebekte çok ciddi kansızlık sorunu ortaya çıkmasına neden olur.

Bebekteki kansızlık seviyesi belli bir seviyeyi aştığında tıpta hidrops adı verilen anne karnındaki bebeğin vücudunda sıvı toplanması sorunu ortaya çıkar. Hidrops bebeğin karın boşluğunda, göğüs boşluğunda hatta cildinde sıvı birikmelerine neden olur. Kansızlık daha da ileri seviyelere ulaştığında kalp yetmezliği gelişir ve daha ileriki aşamada bebek ölümü gerçekleşebilir.

Kan uyuşmazlığı önceden teşhis edilip tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak kan uyuşmazlığı tedavisi teşhis sonrası hemen başlamalı ve sürdürülmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat