Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kan uyuşmazlığı sorunu nasıl çözülür?

75,377
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Kan uyuşmazlığı sorunu nasıl çözülür?

Anne kanı ile ceninin kanı arasında direkt olarak bir temas yoktur. Arada bir filtre vardır. Bu filtreyi bozan her türlü durum bebeğin kanının annenin kanına geçmesine ve annede bağışıklık sistemini harekete geçirerek birtakım hücrelerin üretilmesine neden olur. Bu hücreler bebekteki kan hücrelerini tahrip ederek kan uyuşmazlığı yaratır. Bu filtreyi bozabilecek durumlar tanısal amaçla yapılan amniyosentez işlemi, kordosentez gibi işlemlerdir.

Kan uyuşmazlığı bebekte aşırı kansızlık, kalp yetmezliği ve ölüm tehlikesi gibi sonuçlar doğurur.

Kan uyuşmazlığı genellikle ikinci hamileliklerde ortaya çıkar. Kan uyuşmazlığının bebekte yarattığı problemler genellikle ikinci ya da daha sonraki hamileliklerde ortaya çıktığı için, eğer birinci hamilelikten sonra ya da rahim içinde bir işlem yapıldıktan sonra rhogam (anti-d) serumu uygulanırsa annede oluşmuş olan bu bağışıklık hücreleri tahrip edilerek çocukta problem çıkması engellenebilir.

Kan uyuşmazlığına karşı önlem alınmamışsa ve anne karnındaki bebekte kansızlık, karnında sıvı birikmesi (hidrops) oluşmuşsa, bebeğin kordonunun içine girilerek kan değişimi yapılır. Bu işlemin hamilelik esnasında birden fazla yapılması gerekebilir.

Kan uyuşmazlığı doğumdan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Rh uyumsuzluğu yenidoğanda sarılığa neden olabilir. Sarılığın nedeni kan hücrelerinin yıkılmasına bağlı olarak kan hücrelerinden kana bilirubin adlı maddenin salınmasıdır. Bilirubin belli bir seviyeyi aştığı andan itibaren bebek beyninde birtakım hasarlara yol açacağından bu seviyenin artmasının engellenmesi gerekir. Bu nedenle bu seviyeyi aşmadan önce bebek doğduktan sonra da kan değişimlerinin yapılması mümkündür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat