Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kan uyuşmazlığı nedir?

112,532
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Kan uyuşmazlığı nedir?

Kan grupları A, B, AB ve 0 olarak adlandırılır. Bu kan grupları rhesus (rh) pozitif ve rh negatif olmak üzere ikiye ayrılır. Rh gruplarındaki uyumsuzluklar kan uyuşmazlığı problemini yaratır. Kan uyuşmazlığı probleminin ortaya çıkabilmesi için annenin rh grubunun negatif (-) bebeğinin ise pozitif (+) olması gerekir.

Anne adayının kan grubu rh (-), bebeğin kan grubu rh (+) olursa annenin ve ceninin arasındaki kan bağı nedeniyle bebekten anneye geçen alyuvarlar belli bir miktarı geçtiğinde annenin kanında bu duruma karşı antikor oluşur. Bu antikor bebeğe geçer ve bebeğin kanındaki alyuvarları parçalar. Anne adayının savunma sistemi, ceninin kan hücrelerini yabancı madde olarak algılayarak onları parçalamak için harekete geçmesi kan uyuşmazlığına neden olur.

Kan uyuşmazlığında bebekte aşırı kansızlığa, buna bağlı olarak kalp yetmezliğine ve vücutta su birikmesine (hidrops) neden olur. İlk gebeliklerde bu durumla karşılaşılırsa anne adayının savunma sistemi zayıf bir saldırı düzenleyeceğinden bebek zarar görmeden kurtulur.

Kan uyuşmazlığı sorununu çözmek için alınabilecek önlemler vardır. Anne adayına rhogam (anti-d) serumu uygulanırsa annede oluşmuş olan bu bağışıklık hücreleri tahrip edilerek bebeğin zarar görmesi engellenir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat