Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kan uyuşmazlığı doğum haricinde bir sorun yaratabilir mi?

31,494
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Kan uyuşmazlığı doğum haricinde bir sorun yaratabilir mi?

Kan uyuşmazlığı bebeğin kanının anne dolaşımına girmesi sonucu, annenin bağışıklık sisteminin buna reaksiyon göstermesi ile ortaya çıkar.

Normalde anne ile bebeğin kan dolaşımları birbirinden bağımsızdır. Ancak anne ve bebeğin dolaşım sistemlerini ayıran yapıda meydana gelen bir hasar anne ve bebeğin kan dolaşımının karışmasına yol açar.

Eğer anne ve bebeğin kanlarındaki Rh faktörü farklı ise annenin bağışıklık sistemi harekete geçerek bebeğin kan hücrelerine saldırır. Bu durum bebeğin kan hücrelerinin bozulmasına yol açar.

Kan uyuşmazlığı tespit edildiği anda tedavi edilmelidir. Kan uyuşmazlığı tedavi edilmezse bebeğin vücudunda sıvı birikmeleri ortaya çıkar. Daha ileriki aşamalarda bebekte kalp yetmezliği görülür. Bebeğin kan hücreleri annenin bağışıklık sistemi tarafından yıkılırken ortaya bilirübin adı verilen bir madde çıkar. Bilirübin beyin için yıkıcı bir etkiye sahiptir. Bebekteki bilirübin seviyesi düşürülmezse beyin hasarları kaçınılmaz olur.

Kan uyuşmazlığı anne bebek karnındayken tedavi edilebilir. Tedavi dışarıdan bebeğin kordonundan kan verilmesi ve bebeğin kanının değiştirilmesi yolu ile yapılır. Bebeğe kordondan kan verilmesi işlemine kordosentez adı verilir.


Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat